Podmínky
Podmínky pro přijetí do soutěže jsou následující:
- Aspoň jeden ze členů kapely je studentem.
- Kapela má vlastní tvorbu (Nejedná se o covery atp.)
- Kapela hraje na živé nástroje (Ne s pomocí DJ)
Ceny
Vítěz si zahraje na festivalech a bude mít možnost se ukázat před tisíce lidmi:
Další ceny:
Máš dotaz k soutěži? Ozvi se na petr.grac@younie.cz
O soutěži
Historie
Myšlenka uspořádání amatérské soutěže studentských kapel vznikla už v roce 2012 a to díky spojení dvou majálesů, které pořádaly ostravské univerzity – VŠB-Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita. Ostrava tak dostala větší společný Majáles, který nabídl prostor známým umělcům hudební scény, ale také samostatným studentským kapelám. K této příležitosti vznikla nová soutěž University Band Contest (UBC), která nabídla možnost studentům dostat se na Majáles a zahrát tak před tisíci návštěvníky. Po úspěšných dvou ročnících došlo k rozšíření na celorepublikovou úroveň a studentské kapely tak bojovaly o prostor se ukázat nejen ve svém městě, ale po celé České republice. Soutěž se pořádala na devíti místech a těšila se velkému ohlasu jak ze strany kapel, tak i studentů. Dále probíhala do roku 2016, než došlo k jejímu útlumu. Za tu dobu se soutěže účastnily kapely jako Ajdontker, Glad For Today, The Places.
Současnost
V roce 2022 došlo k obnovení myšlenky a vznikly tři Band Contesty na lokální úrovni pro majálesy – Majáles Ostrava, Majáles UTB Zlín a Studentský Majáles Brno. Po úspěchu v tomto roce se realizační tým rozhodl posunout celou soutěž zpátky na celorepublikovou úroveň a obnovit tak myšlenku původní soutěže UBC, který v roce 2023 proběhne na šesti místech po České republice. Na projektu spolupracuje tým studentských organizací a spolků působících na jednotlivých univerzitách.
Hlavní myšlenka
Soutěž UBC si dává za hlavní cíl nabídnout studentským kapelám prostor a příležitost ukázat se široké veřejnosti. Kapely poté můžou rozvíjet svůj potenciál a získat zkušenosti, které mohou pomoct v jejich růstu. Projekt je postaven na spolupráci studentských organizací a spolků, kteří tak získávají zkušenosti v oblasti organizace akcí nebo marketingové komunikaci. Celý projekt je nekomerční a nebude nijak spojen s politickou aktivitou. Naopak si klade za cíl podpořit vysokoškolský život a vytvořit tak profesionální koncertní prostor v rámci univerzitních měst v České republice. Nechat hudebníky férově bojovat o své místo na hudební mapě Česka a za dohledu studentů i profesionálů je tak dostat z malého klubu, až na velký festival.